Masopust – jak jsme si ho užily u nás v Mintu
Děti ze školky a školy oslavily masopust v úterý 13. února. Masopust byl ve znamení výroby masek, pečení koblížků, karnevalu, který si navzájem děti náramně užily. Všechno vyvrcholilo masopustním průvodem v okolí školy. Kolemjdoucím se rozdávaly koblihy, zpívalo se, tančilo, …
Fotografie jsou dostupné zde: https://www.mintbrno.cz/fotogalerie/fotogalerie-2023-2024/
O Masopustu
Fašank, ostatky, končiny. I to jsou označení pro čas, kdy se naposledy hoduje před tím, než se před blížícími se Velikonocemi začínáme postit. A co má společného masopust s karnevalem? Co na masopustní tabuli nesmí chybět? Čím je typické tradiční masopustní pečivo? Třeba tím, že spojuje celou Evropu. Jedno z vysvětlení je, že kobliha připomíná lidem tak málo vídané slunce. Jak dlouho vlastně masopust trvá a který jeho den je nejdůležitější?
Jak slavili masopust naši předkové?
Po celou dobu masopustu se konaly taneční zábavy, zabíjačky i svatby. O nedělích se scházela celá rodina u bohatého stolu. Sousedé se navštěvovali a společně hodovali. Pekly se koláče a masopustní koblihy.
Masopustní neděle patřila tanečním zábavám. Lidé se sešli u slavnostního oběda a poté se všichni vypravili do hospody k muzice.
Pochování basy
Před půlnocí bylo ještě zvykem pochovat basu. Figurína basy se na nosítkách vynesla ven a zakopala do země na znamení, že se lidé po 6 týdnů budou muset obejít bez muziky. Lidé věřili, že nesmí tancovat přes půlnoc, jinak se mezi nimi objeví ďábel jako myslivec v zeleném kabátě.
O půlnoci ponocný zatroubil a lidé se rozešli do svých domovů. Začínal přísný půst.
Masopustní maškary – každá maska má svůj význam. Lidé věřili, že když se převléknou za zvířata, tak získají jejich vlastnosti. Masky mají svoje role i svou hierarchii.
Medvěd je nejoblíbenější a nejstarší maska, je symbolem síly a plodnosti. Medvěd během obchůzek tančil s hospodyněmi a tím jim měl zajistit dobrou úrodu i potomstvo. Za Kobylu jsou často převlečeni 2 lidé, první nese koňskou hlavu, druhý se ho drží za ramena a představuje zadní část koňského těla. Oba dva jsou přikrytí plachtou či prostěradlem. Smrtka nesmí chybět v žádném průvodu. Je symbolem konce. Hejtman nebo Turek jsou masky, které mají uniformy. Mívají na sobě 365 papírových květů – aby každý den byl šťastný den. Strakáč nebo Laufer je šaškovská postava, která má obleček sešitý z velkého množství pestrobarevných záplat a na hlavě vysokou čepici zdobenou střapcem. Prakticky vede celý masopustní průvod. Časté jsou také masky, které oslavují nový život: ženich a nevěsta, svatebčané nebo žena s kočárkem. Další oblíbené masky: Cikán, cikánka, kat a ras, mouřenín, bába s nůší, vodník, anděl, čert, policajt, soudce, střapatá maska s cepem, tzv. caperda, šaškové, řemeslníci a hudebníci.
Upečte si koblihy ze šlehaného těsta
Suroviny: 500 g hladké nebo polohrubé mouky, 50 g cukru, 4 žloutky, sůl, 30 g droždí, 1/4 l mléka, vanilka, citrónová kůra, 1 lžička rumu, 80 g másla, zavařenina, tuk na smažení
Postup: Z 1/8 l mléka droždí a jedné lžíce cukru a asi 150 g mouky smícháme řidší kvásek a dáme vykynout. Do kotlíku na sníh dáme žloutky, cukr, druhou osminku mléka a šleháme ve vodní lázni, až hmota zhoustne. Touto hmotou a kváskem zaděláme mouku, přidáme sůl, vanilku, citronovou kúru, rum a máslo. Zpracujeme vláčné těsto a dáme vykynout. Pak vykrajujeme koblihy, plníme je zavařeninou a smažíme. (Recept z knihy Velká kniha lidových obyčejů a nápadu, Martin Bestajovský, Albatrosmédia, 2020)
Fotky jak se u nás ve školce a škole slavilo najdete zde:
https://www.mintbrno.cz/fotogalerie/fotogalerie-2023-2024/
Zdroj:
https://www.babyoffice.cz/masopust-doba-hodovani-zabavy-a-maskarnich-pruvodu/
https://edu.ceskatelevize.cz/namet/jak-se-slavi-masopust